Stało się – straciłeś / aś zęba, co teraz?
Do wypadku w którym możesz stracić zęba może dojść bardzo łatwo np. w tak prozaicznej sytuacji gdy jedziesz na rolkach i najedziesz na kamień lub podczas nieostrożnej jazdy hulajnogą czy rowerem.
Pierwsza pomoc przy utracie zęba :
- Zachowaj spokój
- Ząb może zostać wybity lub wbity do kości szczęk. Najpierw sprawdź gdzie znajduje się uszkodzony ząb. Jest ryzyko połknięcia lub zaksztuszenia się uszkodzonym zębem.
- Jeżeli znalazłeś ząb – zabezpiecz go najlepiej trzymając za koronę (zabezpiecz do sterylnego i w miarę wilgotnego środowiska) i uważaj żeby nie dotknąć korzenia zęba ( ryzyko infekcji w zębodole , uszkodzenie mechaniczne …)
- Umieść ząb w pojemniku lub woreczku plastikowym z mlekiem homogenizowanym, roztworze soli fizjologicznej lub ewentualnie w ślinie (w ustach, między policzkiem a zębami). Ważne jest, aby ząb nie wyschnął.
- Koniecznie skontaktuj się z dentystą najszybciej jak to możliwe.
Jakie są konsekwencje utraty zęba?
Zęby który są obok siebie działając na siebie wzajemnie zachowują stabilizację. Utrata zęba prowadzi do zaburzenia stabilizacji zęba sąsiedniego a w dalszym czasie do jego przechylenia. Ząb przeciwstawny rośnie w kierunku luki ponieważ utracił swojego antagonistę i w ten sposób dochodzi do utraty ogólnej równowagi żucia w jamie ustnej.
Puste miejsce można oczywiście wypełnić tradycyjnym mostem protetycznym, protezą ruchomą lub najtrwalszą opcją czyli implantem zębowym.