Czy implanty zębowe to dobre rozwiązanie w przypadku kilku braków w uzębieniu?

Tak, implanty to jedne z najlepszych i najbardziej trwałych rozwiązań w przypadku braków zębowych. Są to tytanowe śruby, które zastępują korzeń zęba i są wszczepiane w kość. Po okresie gojenia montujemy na nich koronę, która wygląda i funkcjonuje jak prawdziwy ząb. Implanty to bardzo trwałe rozwiązanie, a jeśli są odpowiednio pielęgnowane, mogą służyć przez długi czas. Zdecydowanie ważna jest higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne.
Implanty zębowe, oraz odpowiednio dobrane korony, wyglądają i funkcjonują jak naturalne zęby. Pozwalają odzyskać piękny, pełny uśmiech, co wpływa na poprawę samooceny i pewności siebie.
W przeciwieństwie do mostów protetycznych, implanty nie wymagają szlifowania sąsiednich zębów, co chroni ich strukturę. Dodatkowo, implanty ułatwiają utrzymanie higieny jamy ustnej, zmniejszając ryzyko próchnicy i chorób dziąseł. Niewątpliwą zaletą leczenia implantologicznego jest stymulacja kości szczęki i żuchwy, co zapobiega jej degradacji. W przypadku mostów które są ruchome tutaj implanty dają komfort użytkowania – nie przesuwają się.
Czy obawy związane z bólem podczas zabiegu są uzasadnione?
Zacznijmy od tego, że każdy pacjent odczuwa ból inaczej.
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym (działa poprzez zablokowanie przewodzenia impulsów nerwowych w określonym obszarze, w którym ma być przeprowadzony zabieg). Po zabiegu może wystąpić lekki dyskomfort (obrzęk lub ból), ale można go złagodzić popularnymi środkami przeciwbólowymi. Nasz doświadczony zespół dentystów potrafi przeprowadzić zabieg minimalizując ryzyko wystąpienia bólu i powikłań. Dzięki nowoczesnej technologii i metodom leczenia które pozwalają na precyzyjne i minimalnie inwazyjne wszczepienie implantu, możemy znacząco wpłynąć na zmniejszenie bólu po zabiegu. Zawsze szczegółowo wyjaśniamy przebieg całego procesu, zastosowane znieczulenie oraz możliwości leczenia bólu po zabiegu.

Jak długo trwa cały proces?
To zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Najpierw wykonujemy dokładne badania, w tym zdjęcia rentgenowskie i tomografię komputerową, aby zaplanować leczenie. Następnie, podczas zabiegu, wszczepiamy implant, czyli tytanową śrubę, która zastępuje korzeń zęba. Po wszczepieniu implantu potrzebny jest czas na pełne zintegrowanie się z kością. Następnie zakładamy koronę. Zapraszamy na konsultację aby określić indywidualny plan leczenia implantologicznego.
Dlaczego używa się tytanu do produkcji implantów zębowych?
Jest wiele ważnych argumentów które powodują że właśnie ten materiał jest używany. Oto kilka najważniejszych:
1. Tytan jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm człowieka (biokompatybilność) – nie powoduje reakcji alergicznych ani odrzucenia, co jest kluczowe dla integracji implantu z kością. Proces ten nazywa się osteointegracją (zdolność tytanu do zrastania się z kością) i jest niezbędny dla trwałości implantu.
2. Wytrzymałość + lekkość. Implanty tytanowe są bardzo mocne, a jednocześnie lekkie, co zapewnia komfort użytkowania i minimalizuje obciążenie kości.
3. Odporność na korozję. Tytan jest wysoce odporny na korozję, co jest istotne w środowisku jamy ustnej, gdzie występuje wilgoć i zmienne pH. Dzięki temu implanty tytanowe nie rdzewieją i zachowują swoją strukturę przez długi czas.
4. Osteokondukcja. Materiał ten wykazuje właściwości osteokondukcyjne, co oznacza, że komórki kostne chętnie „przyczepiają się” do jego powierzchni. To wspomaga proces osteointegracji i przyspiesza gojenie po zabiegu.
5. Brak magnetyzmu – nie jest materiałem magnetycznym, dzięki czemu nie powoduje zakłóceń w badaniach diagnostycznych, takich jak rezonans magnetyczny (MRI).
Jaki jest koszt implantów wykonywanych w naszym centrum stomatologicznym w Bielsku-Białej?
Cena implantu zależy od użytego systemu i materiałów, ale przeważnie waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych za jeden implant. Zachęcamy do umówienia się na konsultację podczas której omówimy szczegółowo dostępne opcje i pomożemy wybrać najlepsze rozwiązanie, tak aby lekarz mógł ocenić dokładne potrzeby i przygotować indywidualną wycenę.
Implant zębowy – część chirurgiczna – odnosi się do etapu wszczepienia samej śruby implantu (najczęściej tytanowej) w kość szczęki lub żuchwy. Jest to pierwsza faza leczenia implantologicznego.
Odsłonięcie implantu to zabieg wykonywany po okresie gojenia, gdy implant w pełni zintegrował się z kością.
Implant zębowy – część protetyczna (pełnoceramiczny) na łączniku indywidualnym to finalny etap leczenia implantologicznego