Leczenie kanałowe – od ogółu do szczegółu.

Leczenie endodontyczne, inaczej kanałowe, tuż po ekstrakcjach zębów, jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach stomatologicznych w Polsce. W związku z tym leczenie jest przez ogół doskonale znane, jednak niekoniecznie rozumiane. Najczęściej braki informacyjne wychodzą w trakcie przeprowadzanej konsultacji stomatologicznej. Gdy dochodzę do tematu „knałówek”, tak naprawdę większość pacjentów po raz pierwszy dowiaduje się o mechanizmie oraz sensie leczenia endodontycznego.

Zanim dokładnie wyjaśnię tą kwestię należy zastanowić się dlaczego tak często Polacy mają zęby leczone kanałowo. Fakty są zatrważające, ponieważ leczenie endodontyczne zębów jest najczęściej ostatecznym, najbardziej zaawansowanym stadium próchnicy!

Istnieją jeszcze inne przyczyny chorób miazgi niezwiązane z chorobą próchnicową, które występują zdecydowanie rzadziej.

W tym artykule zawarte będą wszystkie informacje związane z leczeniem endodontycznym. Napiszę o wskazaniach i przeciwwskazaniach do leczenia kanałowego. Pojawi się także informacja, czy leczenie kanałowe zębów jest bezpieczne, ile można zyskać posiadając swój własny wyleczony ząb, czy w ciąży można leczyć zęby endodontycznie oraz jakie są alternatywy protetyczne gdy ząb pomimo najszczerszych chęci własnych i lekarza utracimy.

Zapraszam do lektury i komentowania!

ŚWIADOMOŚĆ, CZYLI „PRZEZORNY ZAWSZE UBEZPIECZONY”

Polacy na tle krajów Europy zachodniej odwiedzają dentystę zdecydowanie rzadziej i słabo wypadają w ogólnoeuropejskich statystykach. Niestety dla większości moich pacjentów brak bólu zęba jednoznaczny jest z bezzasadnością udania się na wizytę stomatologiczną. Tej grupie pacjentów wydaje się, że skoro zęby nie bolą to są zdrowe, bez ubytków.

Próchnica to zdradliwy wróg, może się rozwijać, a ból zębów może wcale się nie pojawić! 

Tłumaczę, że zęby zaczynają dopiero boleć gdy bakterie docierają do zębiny, tkanki w dużej części organicznej znajdującej się tuż pod szkliwem, która ma już bezpośredni kontakt z miazgą. Szkliwo natomiast jest tkanką głównie zmineralizowaną, pozbawioną unerwienia, dlatego nie odczuwamy negatywnych skutków penetrujących bakterii. Po tej informacji wielu pacjentów z zaskoczeniem stwierdza, że niestety nie byli tego świadomi. Aby temu zapobiec należy co pół roku odwiedzać swojego dentystę w celu dokładnego przeglądu wszystkich zębów, ich leczenia oraz wykonywania profesjonalnej profilaktyki fluorowej.

żródlo:superdentystka