WSPÓŁCZESNE METODY LECZENIA KANAŁOWEGO

Leczenie endodontyczne aby było wykonane prawidłowo jest leczeniem długim oraz wieloetapowym. Często słyszę, że lekarze oczyszczają i wypełniają kanał/kanały na jednej lub dwóch wizytach oraz zakładają wypełnienie. Moja praktyka zawodowa oraz wieloletnie doświadczenie innych lekarzy, z którymi pracuję przemawia za tym, by nie spieszyć się z leczeniem endodontycznym. Leczenie ma na celu wyleczyć ząb bez powikłań w przyszłości oraz tkanki wokół jego wierzchołka. Warunkiem dużego powodzenia jest brak zmian w okolicach wierzchołka/ów zęba lub niewielka ich obecność. Aby ząb wyleczyć mechaniczne oczyszczenie i poszerzenie kanałów nie powinno zakończyć się na jednej wizycie, jak również procedury związane z płukaniem kanałów oraz aplikacją leków odpowiednich do stanu zęba. Prawdę mówiąc takie leczenie prędzej czy później się zemści. Aby ząb wyleczyć należy go leczyć.

Aby uniknąć niepowadzeń powinno zakładać się dodatkowo inne leki między wizytami endodontycznymi mające na celu zadziałać głębiej w tkankach zęba. Bardzo ważny jest również czas działania leków, dlatego wizyty powinny odbywać się w najlepszym przypadku co dwa tygodnie. Działania te dotyczą nie tylko okolicy kanałów głównych, ale również kanalików zębinowych.

Kanaliki zębinowe – co to jest?

Zębina, druga warstwa zęba znajdująca się między szkliwem, a komorą miazgi nie ma utkania jednolitego tylko zawiera ogromną ilość kanalików widocznych dokładnie pod mikroskopem elektronowym. To co jest dla większości pacjentów wiadome przez zębinę biegną główne kanały, w których znajduje się miazga zębowa. W przeciwieństwie do kanalików zębinowych kanały główne możemy zobaczyć na zdjęciu rentgenowskim, które wykonujemy w celach diagnostycznych. W momencie gdy lekarz dentysta czyści kanały lub kanał (w zależności od leczonego zęba) nie jest w stanie zlikwidować całej flory bakteryjnej na jednej wizycie, głównie niebezpiecznych bakterii beztlenowych. Bakterie beztlenowe poza kanałami głównymi, w których znajduje się martwa miazga lub w stanie zapalnym, znajdują się również w kanalikach zębinowych.

 

Żródlo:superdentystka